Zdrowe zioła
Naturalne sposoby na codzienne zdrowie

Moneyball i medycyna

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

W tym roku, w związku z obchodami 200-lecia czasopisma, obchodzimy również 100. rocznicę powstania kolejnego punktu orientacyjnego w Nowej Anglii, około milę w dół drogi: Fenway Park, siedziba Boston Red Sox. Połączenie nie jest całkowicie geograficzne: jeśli artykuły w czasopismach są jakimkolwiek przewodnikiem, związek pomiędzy medycyną a baseballem jest trwały i wielowymiarowy. Analogie i metafory baseballu były używane w omawianiu praktyki chirurgicznej (1938, patrz cytowane artykuły z czasopism), regulacji farmaceutycznych (1961), integracji rasowej w zawodzie medycznym (1969), rosnącej intensywności złożoności i przepustowości szpitali (1982), a nawet sporadyczna niezdolność metafory do wychwycenia naszych niepokojów i obaw (2008). Choroba Lou Gehriga i operacja Tommy ego Johna wykazały siłę celebrytów, którzy zwracają uwagę na poszczególne zespoły i procedury.1 Bezpośrednie powiązania epidemiologiczne między baseballem a zdrowiem odnotowano już w 1908 r., Kiedy redaktorzy czasopisma zwrócili uwagę na doniesienia o zwiększeniu liczby nowojorskich wskaźnik zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych był spowodowany nadzwyczajną ekscytacją panującą w tym mieście w związku z sytuacją w baseballu (z pewnością odnosi się do epickiej rywalizacji między sezonami Chicago Cubs a New York Giants, a nie ostatniej miejsce wykończenia skromnych górali nowojorskich – później przemianowany na Yankees [1908]). W ostatnich zmaganiach na obu polach można znaleźć bardziej istotne pokrewieństwo między medycyną a baseballem, aby wykorzystać dowody w praktyce. Jak wyjaśnia Michael Lewis, najlepiej sprzedająca się książka z 2003 r., Moneyball, architekci nowego bazującego na dowodach baseballu – w szczególności dyrektor generalny Oakland Athletics Billy Beane – opracowali wskaźniki do oceny wyników graczy pod względem wartości, jaką dodają do ogólnej liczby graczy. wysiłek zespołu.2 Podobnie, architekci nowych podejść opartych na wartościach do świadczenia opieki zdrowotnej próbowali opracować wskaźniki do oceny skuteczności strategii terapeutycznych, indywidualni praktykujący i organizacje. Chociaż Hollywood jeszcze nie udowodniło, że medycyna oparta jest na dowodach, casting Brada Pitta jako Beane w zeszłorocznej filmowej wersji Moneyball pomógł w krystalizacji dla dużej publiczności podziału między estetyczną i numeryczną logiką w podejmowaniu decyzji opartych na wydajności.
Jeśli istnieje pionier baseballu opartego na dowodach, to Bill James, który w latach 70. nalegał na umieszczenie oceny graczy na bardziej analitycznym gruncie, koncentrując się na wymiernych efektach w stosunku do tradycyjnej estetyki gracza pięciu narzędzi (który wydaje się doskonalić w każdej z pięciu kluczowych umiejętności gry). Mieszkańcy Fenway Park sami wcielili się w etos pieniędzy, gdy Red Sox zatrudnił Jamesa na konsultanta w niepełnym wymiarze godzin w 2002 roku. W tym samym dziesięcioleciu dziedzina opieki zdrowotnej zaczęła coraz bardziej koncentrować się na medycynie opartej na dowodach i promocji. wyników badań nad bardziej anegdotycznym autorytetem tych, którzy argumentowali z doświadczenia klinicznego . Na poziomie indywidualnych interwencji medycyna oparta na dowodach ustalała, co jest racjonalne w praktyce medycznej, co ma wpływ zarówno na standaryzację, jak i na refundację.
Zarówno w medycynie, jak iw baseballu, zwolennicy podejść opartych na dowodach argumentowali za poprawą wizji technik statystycznych, która ujawniła, co przyzwyczaiła tradycja lub zwyczaj
[przypisy: jerzy przybycień, batpol, zupa dyniowa z mleczkiem kokosowym ]

Tags: , ,

No Responses to “Moneyball i medycyna”

 1. Screwtape Says:

  Samemu się jest tępotą i innych pouczać

 2. Stacker of Wheat Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu kwas hialuronowy[...]

 3. Mental Says:

  A ja myslalam, ze mi magnezu brakuje

 4. Nina Says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: kraków stomatolog[...]

 5. Yellow Menace Says:

  Mam zapalenie płuc od 5-ciu lat, lekarze są bezsilni.

 6. Kaja Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: akcesoria stomatologiczne[...]

 7. Kingfisher Says:

  Jak masz bule takie jak ja to musze ci wspulczóc tylko

Powiązane tematy z artykułem: batpol jerzy przybycień zupa dyniowa z mleczkiem kokosowym