Zdrowe zioła
Naturalne sposoby na codzienne zdrowie

Otwarte, ale nie darmowe – publikowanie w XXI wieku ad

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Złoty otwarty dostęp zapewnia natychmiastowy bezpłatny dostęp do literatury. Koszty publikacji pokrywa opłata za przetwarzanie (lub publikację) autora. Zielony otwarty dostęp wymaga od autora złożenia recenzowanego manuskryptu w instytucjonalnym lub centralnym repozytorium, takim jak PubMed Central. Koszty publikacji są pokrywane z opłat abonamentowych, ale treść jest ogólnie udostępniana bezpłatnie po okresie embarga. Zielony otwarty dostęp powiela to, co wydawcy już robią, dzięki czemu treści są swobodnie dostępne z ich własnych platform po okresie embarga. PubMed Central to repozytorium recenzowanych i opublikowanych manuskryptów stworzonych w celu zapewnienia społeczeństwu dostępu do badań wspieranych przez ich dolary podatkowe. PubMed Central aktywnie promuje się wśród czytelników, a jego streszczenia artykułów kierują czytelnika do bezpłatnego artykułu w PubMed Central, w przeciwieństwie do darmowego artykułu w czasopiśmie, który go opublikował. Linki referencyjne są kierowane do innych artykułów w PubMed Central. Ta dywersyfikacja czytelników może spowodować, że dziennik straci subskrybentów lub czytelników – a zatem i reklamę. Analiza podłużna kohortowa 12 czasopism naukowych z dziedziny subskrypcji w dziedzinie fizjologii wykazała, że PubMed Central ściągnął około 14% pełnych tekstów artykułów ze stron internetowych czasopism, kiedy artykuły zdeponowane w PubMed Central stały się ogólnodostępne publicznie 12 miesięcy po publikacji.2 Podobnie , ogólnodostępne czasopisma z Publicznej Biblioteki Nauk (PLOS) odnotowały 22% spadek ruchu w PubMed Central.3. Trwałe zmniejszenie liczby pełnych tekstów pobieranych z witryn czasopism przyczynia się do utraty przychodów z reklam, które częściowo rekompensują koszt publikacji. PubMed Central konkuruje również z dostawcami platform internetowych, służąc jako wyłączny host dla co najmniej dwóch czasopism, Journal of the Medical Library Association i Journal of Biomolecular Techniques.
Publikacja w otwartym dostępie zyskała na znaczeniu w ciągu ostatnich 10 lat, ze względu na sukces rodzin czasopism PLOS i BioMed Central. Roczna liczba artykułów opublikowanych w czasopismach otwartych wzrosła z 20 702 w 2000 r. Do 340 120 w 2011 r., Co stanowi 17% wszystkich artykułów opublikowanych w 2011 r.4 Te artykuły zostały opublikowane w 6713 czasopismach z pełnym i natychmiastowym otwartym dostępem; 49% z nich opublikowano w czasopismach wymagających honorariów autorskich. Rozwój publikacji otwartego dostępu zachęcił społeczności zawodowe, wydawców komercyjnych, a nawet sponsorów do uruchomienia nowych czasopism o otwartym dostępie.
Istnieje jednak koszt związany z tą otwartością – koszt, który może zmniejszyć fundusze dostępne na badania. PubMed Central przekazuje około 4 miliony dolarów z budżetu NIH na gromadzenie, przetwarzanie i przekształcanie rękopisów finansowanych przez NIH w formacie archiwum PubMed Central.5 Uniwersytety przeznaczają średnio 150 000 USD z budżetu bibliotecznego na utworzenie repozytoriów instytucjonalnych. Instytucje finansujące zachęcają lub wymagają, aby ich stypendia publikowali w złotych dziennikach o otwartym dostępie, pozwalając im na opłacanie autorytetów za pieniądze z ich grantów badawczych lub funduszy przydzielonych przez agencję. Na przykład, w odpowiedzi na raport socjologa Janet Finch z 2012 r. O bezpłatnym udostępnianiu publicznie finansowanych, recenzowanych badań, organizacja Research Councils UK przeznaczyła 100 milionów funtów (161 milionów dolarów) na promowanie otwartego dostępu do złota w Wielkiej Brytanii. W 2004 r. Na Uniwersytecie Cornell wykazano, że przejście z modelu opartego na subskrypcji na model producent płaci wymagałoby dodatkowych 1,5 miliona dolarów na budżet biblioteki (ecommons.cornell.edu/handle/1813/193)
[patrz też: agroma wągrowiec, priapizm łechtaczki, eu sokółka ]

Tags: , ,

No Responses to “Otwarte, ale nie darmowe – publikowanie w XXI wieku ad”

 1. Bowler Says:

  Ja polecam suplement wapń

 2. Zesty Dragon Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu koktalje białkowe[...]

 3. Old Orange Eyes Says:

  W moim domu rodzinnym był taki zwyczaj

 4. Sidewalk Enforcer Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: stomatolog bielany warszawa[...]

 5. Breadmaker Says:

  Mam podobne wyniki i te same problemy z wlosami

Powiązane tematy z artykułem: agroma wągrowiec eu sokółka priapizm łechtaczki